کسب تقدیرنامه دو ستاره از دوازدهمین دوره جایزه ملی مدیریت مالی ایران

دوازدهمین دوره جایزه ملی مدیریت مالی ایران، با هدف حمایت از مدیریت مالی حرفه‌ای در مسیر دستیابی به جایگاه واقعی در شرکت‌ها و سازمان‌ها، تعریف راهبردی از مدیریت مالی و اقتصادی سازمان در جهت دستیابی به اهداف استراتژیک، با حضور جمعی از مسئولان کشوری، مدیران شرکت ها ، مدیران مالی مؤسسات و اساتید دانشگاه در سالن اجلاس سران، روز سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ برگزار شد.

در این همایش دکتر مجید قاسمی، مدیرعامل بانک ‌پاسارگاد و رئیس انجمن مدیریت مالی ایران، سخنانی با محوریت تحول دیجیتالی در مدیریت مالی و بانکداری را ایراد کردند.

ایشان با اشاره به حرکت سازمان‌ها و جوامع به‌سوی دیجیتالی‌شدن، افزودند: اکنون جهان در عصر انقلاب صنعتی چهارم و اقتصاد دیجیتالی قرار دارد اما ما برخلاف کشورهای پیشرفته که پیش‌تر دیجیتالی شده‌اند، هنوز در مرحله گذار از اقتصاد دیجیتالی به‌سوی اقتصادی دیجیتالی‌شده (Digitalized) هستیم.

دکتر قاسمی در تشریح اقتصاد دیجیتالی‌شده عنوان داشتند که در این اقتصاد، همه‌چیز تحت تأثیر محاسبات دیجیتالی قرار دارد، عوامل تولید و خلق ارزش از سرمایه انسانی و مواد اولیه به «داده» تغییر می‌کند و داده‌ها مبنای خلق ارزش خواهند بود. وی در ادامه به تبیین لایه‌های مختلف حرکت به سمت اقتصاد دیجیتالی پرداخت و رسیدن به آن را زمانی دانست که تجارت الکترونیک، کسب‏‌وکار الکترونیک، کشاورزی دقیق و اقتصاد الگوریتمی نهادینه شده باشد و سطح بهره‌وری در غایت خود قرار گیرد.

رئیس انجمن مدیریت مالی ایران درخصوص مدیریت مالی در عصر دیجیتالی عنوان داشت که در آینده نزدیک فناوری‌های حاصل از انقلاب صنعتی چهارم مدیریت مالی را بهتر، سریع‌تر و کم‌هزینه‌تر می‌کنند؛ و بر این اساس نسل مدیران مالی نیز تغییر کرده و هرچه دیرتر تطبیق مدیران مالی با این تغییرات انجام شود، پرهزینه‌تر خواهد بود. وی افزود:”مهندسی داده فعالیت بسیار پیچیده‌ای است. این علم در کنار سایر علوم و فناوری‏‌های دیجیتالی نظیر فناوری فضای ابری، تلفن‏‌های هوشمند، داده‏‌های بزرگ، هوش مصنوعی و… ظرف چند سال آینده مدیریت مالی سنتی را دگرگون خواهند کرد.”

مدیرعامل بانک‌پاسارگاد در ادامۀ سخنان خود با استناد به گزارش مؤسسه Deloitte عنوان داشت: “مدیریت مالی تا سال ۲۰۲۵ در هشت حوزه مرکز فرماندهی مالی، نقش امور مالی، چرخه‏‌های مالی، ارائه خدمات سلف‌سرویس، مدل عملیاتی، برنامه‌ریزی منابع سازمانی، داده‌ها و سرمایه انسانی و محل کار دست‏خوش تغییرهای اساسی خواهند شد و در افق ۲۰۲۵ نقش امور مالی از بودجه‌‏بندی و گزارش‌‏دهی به برنامه‏‌ریزی بر مبنای سناریو، پیش‌‏بینی پیشرفته و تصویر‏سازی بهتر آینده تغییر می‏‌کند”.

در ادامۀ این رویداد دکتر سیدشمس‌الدین حسینی، عضو شورای پول و اعتبار و رییس کمیسیون جهش تولید مجلس شورای اسلامی و دکتر هادی قوامی، معاون امور حقوقی و مجلس وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز به ایراد سخنرانی برای حضار پرداختند. هم‌چنین در پایان مراسم از نمایندگان شرکت‌های برگزیده با اهدای تندیس و تقدیرنامه تجلیل صورت گرفت.

شایان ذکر است مراسم اهدای جایزه ملی مدیریت مالی ایران به سازمان‌های موفق کشور از سال ۱۳۸۹ توسط دبیرخانه این رویداد به‌صورت مستمر برگزار شده  و طراحی مدل جایزه ملی مدیریت مالی ایران توسط اساتید و متخصصین خبره بر اساس مدل‌های مطرح و روز دنیا صورت گرفته است. در مدل ارزیابی این جایزه، بررسی عملکرد حوزه مالی و اقتصادی سازمان‌ها و شرکت‌ها با استفاده از معیارها و شاخص‌های تخصصی مالی و حسابداری در کنار معیارهای تخصصی حوزه فعالیت هر یک از شرکت‌ها انجام می‌پذیرد.

جایزه ملی مدیریت مالی ایران در سه بخش تندیس، تقدیرنامه و گواهینامه به شرکت‌های حائز رتبه تعلق می‌گیرد و تندیس آن با توجه به اینکه در اقتصاد، نماد گاو نشان‌دهنده رونق بازارهای سرمایه است، به‌شکل شاخ گاو طراحی شده است.

هلدینگ نسیم سلامت پاسارگاد نیز در بین شرکت‌کنندگان امسال، پس از ارزیابی شاخص‌های مختلف مالی و حسابداری، موفق به کسب تقدیر نامه دو ستاره گردید.